مقالات

یکی از جسورانه ترین ابزارها برای تغییر دکوراسیون منزل یا محل کار، تغییر کفپوش و انتخاب پارکت چوبی است.

با استفاده از پارکت چوبی می­توان به تغییرات زیادی در دکوراسیون داخلی رسید. یعنی تنها با تغییر کف چنان تغییری به وجود خواهد آمد که نیازی به تغییر سایر اکسسوری ها و دیگر وسایل چیدمان خانه یا محل کار نیست. اینکه چگونه این تغییر را ایجاد نمایید کاملا به خود سلیقه و بودجه شما بستگی دارد تمامی محصولات البرز پارکت دارای گارانتی 5 ساله به همراه جدیدترین و قویترین رنگ ، لاک و پوشش های طبیعی گیاهی محافظ پارکت است.

پارکت یا لمینیت؟

زندگی شهر نشینی و ماشینی به دلایل مختلفی، آرامش را از مردم جامعه کم کرده است. همین موضوع موجب افزایش  تمایل و رغبت افراد به کاربرد محصول آرامش بخشی مانند پارکت و سایر محصولات چوب طبیعی شده است. این موضوع را بیشتر مصرف کنندگانی که سابقه استفاده از پارکت چوبی و سایر محصولات چوبی را در دکوراسیون داخلی و خارجی دارند، تجربه کرده اند.  پارکت کفپوشی است که از چوب طبیعی و تنه برش خورده درختان جنگل هایی که برای همین کار کاشته و نگهداری می شود. این محصول کاملا تجدید پذیر است و بر خلاف لمینیت که کالایی مصنوعی وحاوی فرم آلدهید و سایر پلیمر ها که بسیار سمی برای مصرف کننده و همچنین محیط زیست است، مصرف کنندگان آن با خیالی راحت در آن فضا زندگی خواهند کرد.

کمپانی های بزرگ تولید کننده پارکت چوبی مانند باورک سوئیس ، یانکرز دانمارک، نوردیک فنلاند و کیهر سوئد همگی پارکت بلوط را به عنوان اصلیترین  محصول خود قرار داده اند. این چوب بسیار محکم و مقاوم است و زیبایی بی نظیر آن شامل نقش و نگارش مخصوصا در برش های مماسی، سلایق تمام مردم  از فرهنگ های مختلف را جلب کرده است.

چوب درخت بلوط دارای قیمت بالاتری در بازار در مقایسه با کاج است و اگر بخواهیم دلیل قیمت بالاتر این گونه پارکت را مورد بررسی قرار دهیم این گونه باید بگوییم که به دلیل اینکه درخت بلوط یا oak با سرعت کمتری رشد می کند نیازمند نگهداری و رسیدگی و صرف زمان بیشتری برای رشد و نمو خواهد بود گرانتر است. از طرفی به دلیل اینکه درختان سوزنی برگ رشد سریع تری دارند زمان و مراقبت کمتری برای رشد و نمو آنها نیاز است به عبارت دیگر رقابت بین درختان سوزنی برگ برای رسیدن به نور و مواد غذایی دلیل رشد سریع آنهاست و همچنین قیمت آنها نیز پایین تر است. البرز پارکت در طی سالیان دراز تجربه تولید و نصب پارکت چوبی، از چوب کاج (پاین) برای بحث کفپوش استفاده نکرده است اما بعضی کمپانی ها با افزایش ضخامت خواهان افزایش مقاومت این پارکتها بوده اند که از نظر البرز پارکت خط و خش و ترک و شکاف بعد از گذشت چند سال قابل توجیه نیست.

 البته حداقل این ویژگی ها را در بهترین رنگ و مدل های لمینیت حس نخواهید کرد. اصالت چوب در کنار  برش های زیبا و همچنین نصب مطمئن در پروژه، تجربه ایی بی نظیر را برای مشتریان رقم خواهد زد. خطوطی محسور کننده که دیدنش آرامشی بی نظیر به چشمهایتان القا خواهد کرد.

موکت

موکت به دلیل عدم قابلیت جابجایی و امکان شستشو، شکل پرزدار که جاذب گرد و خاک است، آلودگی هایی در خود جذب می کند بنابراین برای خانواده هایی که دارای فرزندان کوچک هستند و بر روی زمین چهار دست و پا  حرکت می کنند و یا افرادی که مشکلات تنفسی و آلرژیک دارند، توصیه نمیشود و گزینه ی مناسبی نخواهد بود.

 

پارکت، موکت، لمینیت، سنگ یا سرامیک؟

سنگ و سرامیک رایجترین  گزینه ایی است که برای پوشش دادن کف درون ساختمان های  ایران مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب بزرگ سنگ و سرامیک سرد بودن آن است که راه رفتن بر روی آن به خصوص در فصل های سرد برای سالمندان و کودکان آزار دهنده می کند که این عاملی برای دردهای عصب سیاتیک می شود.

لمینت از تکه های ریز شده مقوا، کاغذ و چوب که با یکدیگر ترکیب و فشرده شده، تولید میشود. ممکن است طرح هایی مشابه پارکت چوبی داشته باشد اما فاقد ویژگی های بنیادی پارکت است و جذابیت چوب طبیعی را ندارد.

پارکت چوبی بهترین گزینه برای آرشیتکت ها و مصرف کنندگان خاص است که دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از دیگر رقبای خود متمایز ساخته است. کفپوش چوبی یا پارکت دارای انرژی بسیار مثبتی است که در کنار تنوع نوع چوب، سایزها، چیدمان های قابل اجرا و همچنین ساب زدن مجدد و رسیدن به چوب نو بعد ازچند سال مورد انتخاب معماران و طراحان داخلی است.

تنوع در نصب پارکت


پارکت دارای اندازه و ابعاد مختلفی، تکنولوژی تولید و روش های نصب و فینیشینگ متفاوت است همین امر باعث شده است که امکان نصب و چیدمان متفاوتی نیز داشته باشد که به اختصار آنها را توضیح میدهیم:
سبک جناغی : یکی از زبیاترین و جذاب ترین نوع چیدمان است که دارای امروزه طرفداران بسیار زیادی است.
سبک شطرنجی یا موزائیکی : این سبک کلاسیک از چیدمان برای ابعاد کوچک ( مانند پارکت کشوری یا باورک سوئیس) مورد استفاده قرار می گیرد.
سبک خشتی یا آجری : پارکت های چوبی در کنار یکدیگر روی زمین چسبیده می¬شود که می تواند دارای ابعاد و اندازه ی مساوی و یا غیر مساوی باشد.
سبک ترکیبی: این سبک همانطور که از اسمش پیداست به عنوان مثال ترکیبی از آجری و جناغی است

رنگ پارکت چوبی


رنگ، براقیت و در کل فینیشینگ پارکت چوب یکی از مراحل با اهمیت بسیار بالا برای مخاطبین و مشتریان گرامی است. در گذشته، مشتریان پارکت چوبی تحت امر نصابان و یا شرکت ها بوده اند اما امروزه کاملا برعکس شده و مشتری خوهان ایده ی نو برای هماهنگ نمودن کف با دکوراسیون داخلی خواهد بود. بنابراین انتخاب صحیح رنگ چوب نقش بسیار با اهمیتی در زیبایی ایفا خواهد نمود. رنگ روشن و یا عسلی چوب یکی از پرطرفدارترین گزینه ها در انتخاب پارکت است که در پارکت چوب بلوط به شکل طبیعی وجود دارد. رنگ روشن پارکت چوبی مانند چوب ون، زمینه ای روشن و باز برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل خلق میکند. پارکت رنگ روشن با هر کاغذ دیواری یا رنگ دیوار و مبلمان تناسب و هماهنگی دارد و یا برای کسانی که به دنبال ترکیب رنگهای متضاد بین مبلمان و کف هستند گزینه بسیار عالی است. پارکت چوبی ون با مبلمان قهوه ایی و گردویی ترکیبی رویایی ایجاد میکند.
البرز پارکت (پارکت کشوری) بعد از 26 سال سابقه تولید صنعتی به عنوان یکی از اولین های این صنف در ایران همکاری خود را با باورک سوئیس به عنوان تولید کننده تجهیزات پارکت آغاز نمود و نمایندگی فعال در 24 استان کشور گویای سابقه فعالیتمان می باشد. در این چند سال توانسته ایم به اهدافمان که همانا افزایش دانش و اجرای صحیح پروژه ها در کنار اخلاق مداری است، برسیم و برنامه های بزرگتری نیز برای توسعه کارها داشته باشیم. یکی از مهمترین ویژگی های البرز پارکت، گارانتی و خدمات پس از فروش است که ما را نسبت به سایر فعالان در این صنف، متمایز نموده است. برای اطلاع از خدمات پس از فروش رایگان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

لاک مات یا براق پارکت چوبی


دو نوع لاک در بازار رنگ و پوشش های پارکت وجود دارد. لاک براق- لاک مات. هر کدام از اینها برای سلیقه هایی خاص استفاده می شود. برخی از مشتریان علاقه مند پوشش شیشه ایی مانند روی پارکت هستند که برای آنها از لاک های براق استفاده می¬شود و اگر از پوشش براق یا شیشه ایی استفاده نشود به سمت لاک مات تصمیم گیری میکنند. لاک مات رنگ و طرح پارکت چوبی را حفظ میکند و بهتر نشان میدهد.


البرز پارکت


"البرز پارکت" و "مازو" به عنوان دو برند کمپانی البرز بلوط در حال فعالیت در زمینه چوب و پارکت و ترموود هستند .این شرکت با بیش از 26 سال سابقه تاسیس و همچنین 48 سال تجربه اعضا آن در زمینه چوب و پارکت از معتبرترین و نخستین تولیدکننده های صنعتی پارکت چوب در ایران می باشد. اجرای پروژه های فراوان در مکان های شاخص فرهنگی هنری مسکونی مانند فرهنگسرای نیاوران، سالن وزارت کشور، نهاد ریاست جمهوری، برج های شهرک غرب، برج های نیاوران، برج دوقلو الهیه، هتل فردوسی تهران، برج بین المللی تهران، برج کوه نور فرمانیه، برج صبا الهیه و بسیاری از پروژه های ویلایی خاص در لواسان، رامسر، خانه دریا بابلسر، نور، کردان و کوهسار، کلاردشت، متل قو و امیر دشت بخشی از فعالیت های ما در کنار دفاتر و استودیو های معماری و مهندسان ارشد نظام مهندسی ساختنمان است.

نصب پارکت چوبی


هر ساختمانی به نوعی متفاوت فضای داخلی خود را گرم می نماید. سیستم گرمایشی برخی ساختمان های مسکونی و یا اداری از نوع گرمایش از کف می باشد , و برای چنین فضاهایی لازم است عایق رطوبتی انجام شود برای ساختمان هایی که دارای گرمایش از کف می باشد ترجیحا توصیه می شود برای نصب پارکت چوبی از چسب پلی یورتان استفاده گردد. البته لازم به ذکر است برای تمام پروژه ها نمیتوان یک نسخه واحد پیچید.
.


پارکت از چه نوع چوبی ساخته می شود؟


پارکت از بهترین و با کیفیت ترین چوب های هاردوود و پهن برگ ساخته می شود که یکی از گونه هایی که بسیار مناسب برای کفپوش چوبی می باشد چوب بلوط یا oak می باشد. همچنین برخی چوب های سوزنی فرآوری شده نیز امرزوه به عنوان پارکت مورد استفاده قرار می گیرد.


پارکت لاک یا روغن خورده یا پارکت خام؟


بعضی اوقات پارکتی که دارای فینیشینگ نباشد (پارکت خام) انتخابی خوب و مناسبی خواهد بود این در صورتی است که شما می خواهید برای تطابق با دکوراسیون منزل خود قبل از فینیشینگ نهایی از لاک یا روغنی که دارای رنگ است استفاده نمایید. بعد از نصب و کاربرد لاک یا روغن، پوشش های مناسب برای محافظت بر روی پارکت نیز انجام می گیرد.
همانطور که در بالا گفتیم از پارکت می توان برای پوشاندن کف آشپزخانه نیز استفاده نمود. گاهی اوقات می توان برای پوشش دادن کف آشپزخانه از پارکت unfinished استفاده کرد. زمانی که برای آشپزخانه از پارکت خام استفاده می گردد لاک یا روغن مورد استفاده به منظور حفاظت، در تمامی درزهای میان پنل ها یا قطعات پارکت نفوذ می کند بنابراین برای این مکان که در معرض آبریزی قرار دارد بسیار مناسب می گردد و اگر آب بر روی سطح آن ریخته شود از نفوذ آن تا حدودی جلوگیری می نماید.
پارکت هایی که در کارخانه لاک، روغن و لایه محافظتی بر روی آنها اجرامی شود و از آنها به عنوان finished یا مهندسی شده نام برده می شوند نیز دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود می باشند. پارکت های Engineered بلافاصله بعد از نصب قابل استفاده می باشند سرعت نصب تنها بسیار بالاست. یکدست بودن رنگ و لاک آنها در کنار نصب بسیار سریع و ساده ی آن می باشد که این نکته برای بسیاری از افراد که فرصت محدودی دارند یا در آن مکان مشغول زندگی هستند دارای اهمیت بالایی می باشد. استفاده از پارکت هایی که تمامی مراحل فینیشینگ آن در کارخانه انجام گرفته است باعث می شود که بوی لاک یا روغن ساکنین را آزار ندهد بنابراین مورد توجه بسیاری افراد می باشند.

این پارکت بهترین گزینه برای ساختمان های گرمایش از کف می باشد اما اینکه فقط به چیدمان آجری خشتی نصب می شود یک مسئله قابل تفکر است. کفپوش چوبی engineered یا مهندسی شده که چند لایه چوب که به صورت لایه در آمده اند به یکدیگر با استفاده از چسب و فشار بالا چسبیده می شوند. چند لایه بودن این نوع از پارکت آن را بسیار مقاوم به رطوبت تبدیل نموده است به طوری که در تمامی شرایط اقلیمی و آب و هوایی و همچنین در تمامی طبقات از جمله زیرزمین و مکان های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گونه مشکلی از نظر بالا آمدن و تبله شدن برای آن پیش نخواهد آمد. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره نمود این موضوع می باشد که لایه اولیه و یا همان لایه بالایی (top layer)) که 3 یا 5 میلیمتر ضخامت دارد از چوب درختان پهن برگ یا هاردوود می باشد(معمولا بلوط) و لایه های دیگر از چوب درختان سوزنی برگ است که به شکل ضربدری کار شده بنابراین امکان ساب زده شدن پارکت engineered دو الی سه بار در کل عمر آن می باشد و در مقایسه با پارکت solid دارای محدویت در تعداد دفعات ساب زدن می باشد.

پارکت engineered یا پارکت solid؟


پارکت solid چوبی یک تکه از درختان پهن برگ یا هاردوود می باشد و دارای ضخامتی از 3 تا 8 اینچ است. به دلیل اینکه پارکت solid از چوب یک تکه می باشد هر تعداد دفعاتی که بخواهید می توانید آن را ساب بزنید به همین دلیل دارای عمر مفید بسیار طولانی می باشد. درست است این چوب به دلیل یک تکه بودنش ممکن است در برابر رطوبت حساس باشد اما نحوه نصب آن بسیار مهم است و میتوان با عایق کاری کف از این مشکلات جلوگیری کرد. بنابراین توصیه می شود در طبقات زیرین مانند زیر زمین و یا مکان هایی که بیش از حد دارای رطوبت می باشد با زیر سازی خاصی استفاده گردد زیرا ممکن است دچار تاب برداشتن می گردد. زیبایی پارکت solid به قدری شگفت انگیز است که نظر هر مشتری و بیننده را به جود جلب می کند. همانطور که می دانید یکی از ویژگی های چوب طبیعی که آن را از دیگر مواد برتر نموده است قابلیت ترمیم پذیری آن می باشد.

آخرین مقالات

قطعا بیشتر چوب ها به آب حساس هستند و این موضوع در پارکتهای چوبی یک مسئله مهم است
خرید پارکت چوبی به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای زیباسازی دکوراسیون داخلی موضوع مورد بحث ما در این بخش میباشد، استفاده از پارکت معمولا در روند...
ماده اولیه پارکت­ها از چوب است، بنابراین مقاومت و عمر بالایی دارند و می توان بدون هیچ محدودیتی از آنها استفاده کرد.

        "البرز پارکت تخصصی ترین شرکت در زمینه پارکت های تمام چوب با بیش از 27 سال سابقه"

27
سال فعالیت مداوم در صنعت چوب
تحت نظر انجمن صنفی کارفرمایی و معماری ،طراحی داخلی تهران
مورد تایید جامعه معماران ایران
 
 
 

تماس با ما :

 تلفن : 26294173 - 26294179
موبایل : 09123379165
آدرس : خیابان ولیعصر - بالاتر از پارک ملت - خیابان مهیار (بازدید با هماهنگی قبلی)
آدرس کارخانه: هشتگرد - شهرک صنعتی فخرایران- شرکت البرز پارکت

جوایز و گواهینامه ها:

تندیس نمایشگاه بین المللی HOFEX 2006

گواهی ثبت

لوح یادبود نمایشگاه بین المللی

لوح یادبود HOFEX & MEDEX 2006

لوح زرین نمایشگاه بین المللی

طراحی و اجرا توسط : نقشگران آماج