مقالات

رنگ یکی از مهمترین و به جرات میتوان گفت مهمترین المان در دست معماران ، جهت طراحی دکوراسیون داخلی است.

رنگها انرژی دارند و این انرژی به فضا و همچنین کاربران آن منتقل می شود که میتواند در رفتار های افراد تاثیر بسزایی داشته باشد. به عنوان مثال اگر فضایی کاملا سفید یا مشکی بود، زیبایی داشت؟ پارکت، دیوار مبلمان کابینت و سایر اکسسوری ها نیاز به هارمونی یا تناقض و تفاوت دارند تا بهتر دیده شوند بنابراین کاربرد و هارمونی رنگها در هر فضا و کاربری نیاز به تخصص دارد. بعضی رنگ ها اخلاق ساکنین در آن فضا را تندخو میکنند و بعضی مانند رنگ طبیعی چوب فضا را سرشار از آرامش غیر قابل وصف میکنند. یکی از پایه های اساسی طراحی داخلی نیز علم بکارگیری رنگ ها در جاهای مناسب با توجه به کاربرد فضاست. رنگ در پارکت های چوبی به دو دسته تقسیم می شود. طبیعی و غیر طبیعی. منظور از رنگ های طبیعی اصطلاح "خود رنگ" می باشد. همین رنگ عسلی بلوط، گردویی گردو، روشن ون و زرد بامبو. اما رنگ های غیر طبیعی مانند طیف وایت واش که روی پارکت بلوط اجرا یا اصطلاحا" آستر" می شود و یا آستر گردویی روی پارکت راش که رایج است. در بسیاری از موارد، معماران علاقه دارند طیف رنگی به پارکت اضاقه کنند تا با سایر المان ها همخوانی داشته باشد مثلا رنگ زغالی پارکت با پایه های مبلمان طلایی رنگ، تضاد فوق العاده ایی ایجاد میکند. همچنین جدا از ست شدن متریال های به کار رفته در ساختمان ها، رنگ پارکت میتواند فضا را کوچک یا بزرگ جلوه دهد. با انتخاب پارکت روشن میتوانید اتاق کوچک را بزرگتر نشان داد و با رنگ های تیره فضا را کوچکتر جلوه داد.

همچنین در بعضی سبک های طراحی مانند کلاسیک، تفاوت رنگ پارکت با مبلمان بسیار مهم است و زیبایی کار را دو چندان میکند. همچنین در این سبک تعداد زیادی رنگ بکار کمی می­رود اما در سبک های مدرن رنگ ها کمرنگ تر شده و اختلاف چندانی بین رنگ پارکت و دیوار ها یا سایر اکسسوری ها دیده نمی شود. نوع کاربری نیز میتواند رنگ پارکت ها را تعیین کند. رنگ پارکت اتاق کودک را میتوان شاد و پر انرژی انتخاب کرد اما پارکت اتاق خواب  یا تی وی روم ، بهتر است رنگ طبیعی چوب باشد. همچنین میتوان رنگ پارکت اتاق جلسات را رنگی تیره و سنگین انتخاب کرد. رنگ پارکت با توجه به سطح اشغال آن بیشترین تاثیر را بر طراحی فضا میگذارد. بسیاری از کارفرمایان رنگ طبیعی پارکت چوب را میپسندند و مثلا رنگ عسلی بلوط یا قرمز پارکت گیلاس را بر سایر رنگها ترجیج میدهند و نظرشان بر طبیعی بودن رنگ پارکتشان است. در مجموع میتوان گفت رنگ پارکت چوبی تاثیر شگرفی بر فضای بکار رفته دارد. این ویژگی های پارکت چوبی است که کاربرد آن را افزایش داده است و توانایی ست شدن با هر دیزاینی را دارد. شایان ذکر است امروزه بیشتر از رنگها، لاک و پوشش های گیاهی روی پارکت استفاده می شود که سمیت و آسیب پذیری رنگ های شیمیایی را ندارد و همچنین از نظر اجرا بسیار آسانتر است و هیچ گونه بو و عوارض ندارد. بنا براین یکی از مسولیت های متخصصان این زمینه مشاوره به مشتریان گرانقدر است. تعامل بین متخصصان و معماران نیز میتواند به نتیجه خوبی منتهی شود. علاوه بر این لاک هم بخش بزرگی از پوشش روی پارکت چوبی را دارد که نقشش براق کردن پارکت است و برای بدست آوردن رنگ طبیعی پارکت استفاده می شود. لاک ها از نظر تقسیم بندی میتوانند به مات و براق تقسیم شود. بهتر است به یاد داشته باشد در طراحی های مدرن از لاک مات و در کلاسیک از لاک براق استفاده شود.

برای افزایش اطلاعات میتواند با همکارانمان در تماس باشید.

آخرین مقالات

قطعا بیشتر چوب ها به آب حساس هستند و این موضوع در پارکتهای چوبی یک مسئله مهم است
خرید پارکت چوبی به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای زیباسازی دکوراسیون داخلی موضوع مورد بحث ما در این بخش میباشد، استفاده از پارکت معمولا در روند...
ماده اولیه پارکت­ها از چوب است، بنابراین مقاومت و عمر بالایی دارند و می توان بدون هیچ محدودیتی از آنها استفاده کرد.

        "البرز پارکت تخصصی ترین شرکت در زمینه پارکت های تمام چوب با بیش از 27 سال سابقه"

27
سال فعالیت مداوم در صنعت چوب
تحت نظر انجمن صنفی کارفرمایی و معماری ،طراحی داخلی تهران
مورد تایید جامعه معماران ایران
 
 
 

تماس با ما :

 تلفن : 26294173 - 26294179
موبایل : 09123379165
آدرس : خیابان ولیعصر - بالاتر از پارک ملت - خیابان مهیار (بازدید با هماهنگی قبلی)
آدرس کارخانه: هشتگرد - شهرک صنعتی فخرایران- شرکت البرز پارکت

جوایز و گواهینامه ها:

تندیس نمایشگاه بین المللی HOFEX 2006

گواهی ثبت

لوح یادبود نمایشگاه بین المللی

لوح یادبود HOFEX & MEDEX 2006

لوح زرین نمایشگاه بین المللی

طراحی و اجرا توسط : نقشگران آماج