مقالات

parquet vs laminate

چرا با تبلیغات کثیف، بسیار زیاد و همه جانبه در اینترنت و شبکه های اجتماعی به دنبال فروش کالا یا خدمات خود می باشند. 

  امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی، بسیاری از حرفه ها نیز برای بازاریابی محصولات خود تغییر جهت داده و روی به تجارت و بازاریابی الکترونیکی آورده اند. در صحیح یا اشتباه بودن این شیوه تبلیغاتی نظرات بیشماری می باشد. اما بایستی این نکته را توجه داشت در این بین بسیاری از افراد که حتی شرکت ثبت شده هم ندارند، با تبلیغات کثیف، بسیار زیاد و همه جانبه در اینترنت و شبکه های اجتماعی به دنبال فروش کالا یا خدمات خود می باشند. همچنین متاسفانه در بررسی ها بعضی از شرکتهایی که ادعای حرفه ایی را دارند نیز مطالب اشتباهی را برای فروش بیشتر به مصرف کنندگان جا انداخته اند. در این مقاله ازکارشناسان پارکت کشوری، مهندسینی که در نگارش استاندارد چوبی در سازمان استاندارد حضور داشتند و همچنین اساتید دانشگاه استفاده شده است. ما در این مقاله میخواهیم با بررسی چند وبسایت در زمینه تخصصی حرفه مان (چوب و محصولات چوبی ، پارکت و ترموود) درستی یا غلط بودن مطالب آنها را بررسی کنیم:

  1. " -اهمیتی ندارد شما پارکت های چوبی سالید و یا مهندسی را انتخاب کنید زیرا ظاهر هر دو در نهایت یکسان می باشد". در صورتیکه پارکت های مهندسی از چند لایه تشکیل شده و لایه فوقانی که چوب اصلی هست 5-3 میلیمتر ضخامت دارد و تقریبا 11 میلیمتر باقیمانده با چوب های ضایعاتی توسط چسب و فرایند های شیمایی به لایه فوقانی متصل می‌شود. ممکن است پس از نصب بسیاری از مصرف کنندگان متوجه جزئیات آن نشوند اما بایستی واقعیت را اعلام کرد که پارکت های مهندسی فقط 3-1 دفعه میتواند ساب زده شود. همچنین اختلاف دانسیته چوب های فوقانی (Hardwood )و تحتانی (Softwood )در طی سالیان ممکن است پستی و بلندی هایی را در جاهایی مانند پایه مبل، میز و...ایجاد کند. در ضمن پارکت های چند لایه با توجه به جدیدتر بودن نسبت به پارکت های نسل قدیم هنوز دوام خود را در چندین سال اثبات نکرده است. اما پارکت های سالید با توجه به ضخامت مثال 15 میلیمتر ، تا 6 دفعه ساب میخورد. برای مصرف کنندگانی که هزینه کمترو دوام پارکت برایشان مهم نیست، پارکت های مهندسی گزینه مناسبی است اما مصرف کنندگان و سازندگانی که در پی اصالت متریال های بکاررفته در ساختمان هستند معموال از پارکت های چوبی سالید و از شرکت های معتبر و دارای رزومه استفاده میکنند
  2. " پارکت های سالید نمیتواند در طبقات همکف استفاده شود" امروزه بسیاری از ترکیبات عایق جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت بکاربرده میشوند که نه تنها در همکف بلکه با عایق صحیح در زیر زمین هم میتوان از پارکت استفاده  شود. جدا از این مسائل پارکت های چوبی ترمو شده نیز راهکاری دیگری است که حتی از آن درکف استخرها نیز استفاده می کنند.
  3. " تغییرات آب و هوایی موجب باد کردن پارکت های سالید میشود" این دو موضوع ارتباطی با یکدیگر ندارند. فقط رطوبت کنترل نشده از کف ساختمان موجب آسیب به پارکت میشود که در این ساختمانها کنترل رطوبت با عایق های صنعتی و یا پارکت ترموود راه حل مناسبی است. در مجموع رطوبت و گرمای نسبی محیط عامل تعیین کننده ایی برای عمر پارکت های سالید نیست.
  4. "استفاده از صابون های مخصوص جهت تمیز کردن پارکت چوبی" البرز پارکت تنها ترکیب آب و شیشه شور را در نسبت 5 در هزار توصیه میکند. 5 سی سی شیشه شور در 1 لیتر آب.
  5. "پارکت های چوبی نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت آب خوردگی سریعا دچار تورم می شوند یا به اصطالح باد می کنند" پارکت های چوبی مدت زیادی در برابر آب ریختن از بالا مثال ریختن یک لیوان آب روی پارکت دوام دارد. رطوبت یا آب از قسمت پائین پارکت یعنی جاییکه چسب خورده از راه هایی مثل نشت آب رادیاتور، شکستگی لوله ها و یا عدم عایق دیوارها به پارکت آسیب میزند.
  6. "پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز سریعا آسیب دیده و خش می افتد" پارکت به علت لاک روی آن پوشش مناسبی در برابر رطوبت و ضربه دارد. البته نصب پارکت توسط نصاب با تجربه این مسائل توجه می شود. همچنین بسیاری از وسایل شکستنی در برخورد با چوب سالم می ماند. البته شایان ذکر است در فضاهایی که پارکت چوبی نصب شده بایستی قسمت زیرین مبل ها، میز ها و وسایل سنگین، ضربه گیر موکتی یا نمدی وصل شود.
  7. مطلبی که به عنوان تبلیغ لمینیت در یکی از سایتها منتشر شد "هر کسی که آرزوی یک زندگی طولانی را دارد، از پارکت چوبی
  8. در خانه استفاده نمی کند" در صورتیکه حداقل دوام برای پارکت ها الواری 60 سال و برای پارکت های موزائیکی ضخامت 8 میلیمتر بالای 40 سال می باشد. حال قضاوت این مطالب با شماست. همچنین در ادامه مطالب سایت آمده" مشکل اصلی کفپوش پارکت این است که هر چوبی که حتی بوی نامطلوب بگیرد، شروع به تاب برداشتن می کند". در صورتیکه افرادی که کمترین اطلاعاتی از پارکت دارند با مضحک بودن این جملات موافق هستند. و در ادامه آمده که "ارزانترین پارکت –لمینت –مقاوم ترین نوع پارکت در برابر آب است".

همچنین در این سایت ها تمام نقاط ضعفی که لمینیت وجود دارد به پارکت چوبی نسبت داده اند. قطعا این مطالب بدون هدف نمیباشد. مافیایی وارد کننده لمینیت با انتشار مطالب اشتباه، غیر منطقی و دور از علم و هدف گرفتن قشر متوسط جامعه، شروع به تغییر سلیقه آنها و به دنبال آن واردات لمینت های بی کیفیت و ارزان قیمت و فروش گزاف به کشور بوده و هستند. واردات لمینیت های 4-3 دلاری و فروش بین 100 - 35 هزار تومان سود بسیار زیادی را برای واسطه گران و وارد کنندگان در پی دارد. کافی است برای درک این مطالب سری به گمرک های کشور بزنید. نکته دیگری اینکه این افراد با جریحه دار کردن احساسات زیست محیطی مردم جامعه، مشتریان، تولید کنندگان و مصرف کنندگان پارکت چوبی را به از بین بردن جنگل، آسیب به محیط زیست و....متهم میکنند. اما بخشی از جامعه که اطلاعات زیست محیطی بالایی دارند، باخبر هستند که اکثر تولید کنندگان از گواهینامهFSC برخوردار هستند. ما تولید کنندگان و عرضه کنندگان چوب، پارکت چوبی و ترموود شعار "ساخت محصولات سازگار با محیط زیست" را به همراه "نشان "FSC پشتوانه ای محکم برای محصولاتمان در نظر گرفته ایم. نشان "افاسسی" بیانگر انجمنی است که باهدف ارتقا سطح مدیریت جنگلها در سراسر جهان فعالیت میکند. انجمن FSC تضمین میکند که درختان جنگل به هر دلیل که قطع شوند حتما درخت دیگری جایگزین آن شده است. محصولات چوبی که به طور مجاز از چوب جنگلها استفاده میکنند دارای نماد FSC روی محصولاتشان هستند. این مطالب خلاصه ایی از بررسی و کنکاش در وبسایت هایی است که در زمینه فروش محصولات و خدمات کفپوش های مصنوعی- پارکت لمینیت و پارکت های چوبی فعالیت دارند. "البرز پارکت" امیدوار است کارفرماها و مهندسین گرامی با تهیه متریالها از شرکت های معتبر و رزومه دار ، به بهبود کیفیت ساختمان ها کمک شایانی کنند.

آخرین مقالات

استاندارد AC در لمینیت مشابه چه نوع چوب هایی در پارکت هست ؟ امروزه پارکت یکی از محبوب ترین کفپوش ها برای انتخاب در خانه، اداره، فضای تجاری و...
سطحی که پارکت بر روی آن نصب می‌شود باید کاملاً صاف و تراز بوده، سفت و مجکم باشد و رطوبت نداشته باشد.  بهترین زیر سازی برای کفپوش چوبی به ترتیب، صفحات چوبی...
پارکت نوعی کفپوش چوبی است که با قطعات چوب صیقل داده شده و ترجیحا (Hardwood) بوسیله چسب مخصوص پارکت به کف نصب می‌شود. بهتر است

        "البرز پارکت تخصصی ترین شرکت در زمینه پارکت های تمام چوب با بیش از 27 سال سابقه"

27
سال فعالیت مداوم در صنعت چوب
تحت نظر انجمن صنفی کارفرمایی و معماری ،طراحی داخلی تهران
مورد تایید جامعه معماران ایران
 
 
 

تماس با ما :

 تلفن : 26294173 - 26294179
موبایل : 09123379165
آدرس : خیابان ولیعصر - بالاتر از پارک ملت - خیابان مهیار (بازدید با هماهنگی قبلی)
آدرس کارخانه: هشتگرد - شهرک صنعتی فخرایران- شرکت البرز پارکت

جوایز و گواهینامه ها:

تندیس نمایشگاه بین المللی HOFEX 2006

گواهی ثبت

لوح یادبود نمایشگاه بین المللی

لوح یادبود HOFEX & MEDEX 2006

لوح زرین نمایشگاه بین المللی

طراحی و اجرا توسط : نقشگران آماج