رنگ و پوشش گیاهی چوب

رنگ و پوشش گیاهی

پارکت چوبی، به عنوان محصولی طبیعی و زیبا

پارکت چوبی در سراسر دنیا و همچنین ایران طرفداران بسیار زیادی دارد. اما همین پارکت‌های زیبا اگر به درستی نصب و حفاظت (مراقبت) نشود تمام جذابیت طبیعی و فوق العاده خود را از دست می‌دهند. زیبایی طبیعی پارکت چوب در کنار انرژی مثبت حاصل از طبیعت و جنگل های متراکم آرامشی دارد که تمام مخاطبان و خریدارن به دنبال انتقال آن حس آرامش طبیعی به منازل و ساختمان هایشان هستند. بدیهی است چنین کالایی نیاز به نگهداری و دقت در استفاده نیز دارد. حساسیت پارکت چوبی در برابر رطوبت و سایر عوامل فیزیکی و شیمیایی از گذشته تا به امروز موضوع با اهمیتی بوده است. متخصصان صنایع چوب و شیمی در هر زمان با توجه به پیشرفت تکنولوژی به دنبال محصولات محافظت کننده پارکت چوبی بوده اند. از روغن های گیاهی مانند برزک، روغن های حیوانی تا نیم پلی استر و سایر ترکیبات پلی یورتان محصولات مورد استفاده متخصصان برای حفاظت، نگهداری و جلای پارکت ها بوده است. امروزه  بیشتر رنگ ها و پوشش¬هایی شیمیایی که برای چوب های فضای داخلی استفاده می¬شود مدام با بدن مصرف کنندگان ارتباط دارد و این موضوع هم از نظر زیست محیطی و هم سلامت افراد مورد بحث است اما رنگ، لاک، روغن و سایر پوشش دهنده های گیاهی چوب ، فاقد هر گونه مواد شیمیایی و عاری از VOC  هستند و کاملا سالم و بدون عارضه هستند .

در این مطلب میخواهیم توضیح مختصری از این محصولات ارائه دهیم که در ایران  طرفدارانی خاص پیدا کرده است. شایان ذکر است به هیچ علت ، نقش و کاربرد رنگ و پوشش های شیمیایی  محصولات چوبی را نمی توان نادیده گرفت اما سلامت مصرف کننده و ضرر نداشتن برای محیط زیست، دو بال اصلی محبوبیت رنگ و پوشش دهنده های  گیاهی چوب در بین خریداران می باشد. ممکن است در ابتدا کاربرد این نوع رنگ و پوشش ها در مورد مسایل جزئی¬تری مانند ظروف چوبی، اسباب بازی یا سرویس خواب نوزادان وکودکان  مد نظر بوده است اما در نهایت با افزایش دانش و آگاهی‌های جامعه، فضای بزرگتری تحت تاثیر قرار گرفت که آن کف ساختمان و همچنین سایر محصولات چوبی در ارتباط با کودکان و بزرگسالان شده است.

رنگ های گیاهی و راحتی اجرای آن
اجرای راحت و صحیح یکی از مهمترین ویژگی های محصولات گیاهی است. به عبارت دیگر اگر شخصی کمترین تجربه در این زمینه را داشته باشد با آموزش کوتاه حتی بصورت مجازی بوسیله پارچه تنظیف، کرباس یا غلطک میتواند به راحتی پارکت چوبی یا سایر محصولات چوبی را رنگ آمیزی کند بدون اینکه کمترین هزینه و مسئله¬ایی سلامتی اش را به مخاطره بیندازد. نکته اینکه رنگی برای بیرون ساختمان مناسب است که بوسیله رنگدانه موجود در رنگ، توان مقاومت در برابر اشعه UV خورشید را داشته باشد و پوششی که روی چوب ایجاد می کند بتواند مانع نفوذ رطوبت به چوب شود و همینطور امکان خروج رطوبت از چوب (بصورت بخار) را فراهم نماید.

رنگ و پوششش های گیاهی پایه آب (Oil based)
این طبقه بندی نیز از ویژگی های منحصر به فرد محصولات وگیاهی و سالم می باشد که هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمیرساند. نکته قابل توجه اینکه اگر قرار است محصول دیگری در کنار و یا بعد از آن استفاده باشد بایستی حتما از همان پایه باشد. به عنوان مثال بعد از رنگ پایه آب بایستی حتما پوشش پایه آب استفاده شود. این دو گروه رنگی(پایه آب و پایه روغن) از لحاظ پایه محصول با هم تفاوت دارند که یکی محلول در آب و دیگری محلول در روغن است. از نظر فنی تفاوت عمده ای بین این دو دسته وجود ندارد. رنگ پایه روغن به دلیل وجود روغن در ترکیبات رنگ، هم راحت تر اعمال می گردد و هم اینکه سطح بیشتری را پوشش می¬دهد. از نظر زمان برای رسیدن به بهترین نتیجه (تکرار رنگکاری) باید ۲۴ ساعت باشد یعنی بین دست اول و دوم رنگ آمیزی باید این مدت زمان را تحمل کرد تا رنگ لایه اول کاملا ًخشک شود ولی کوتاهترین زمان مورد نیاز برای اعمال دست دوم حداقل گذشتن یک شب از روی رنگ آمیزی دست اول می باشد (Over a night)

انتخاب کد های رنگ‌های مختلف
یکی دیگر از محسنات رنگ های گیاهی دسترسی به فام رنگ‌های مختلف و ثابت است. کد های رنگی به دلیل ثابت بودن در هر زمان و مکان هیچ گونه تغییر رنگی ندارند اما زمانیکه رنگی اصطلاحا "ساخته میشود" در دفعات بعدی احتمال دورنگی زیادی وجود دارد و از حالت استاندارد خارج می¬شود. نکته مهم این است در صورتیکه نیاز به رقیق کردن کد محصول باشد، رنگ و پوشش های پایه آب گزینه بهتری هستند. مدت زمان ماندگاری محصول، در مورد قوطی دست نخورده حداقل ۵ سال می باشد اما اگر قوطی رنگ باز، به خوبی پلمپ و بسته شود نیز تا حداقل ۵ سال ماندگاری خواهد داشت. طی این مدت لازمست رنگ در شرایط مطلوب محیطی خنک و سرد نگهداری شود.


رنگ‌های شیمیایی یا گیاهی ؟!
تفاوت‌های ساختاری رنگ‌های شیمیایی و گیاهی، مهمترین علت تفاوت این دو می¬باشد و اینکه آیا رنگ های شیمایی بهتر است یا گیاهی کاملا به شرایط پروژه و محدوویت های آن بستگی دارد. اشاره به فواید و محسنات رنگ های گیاهی و سالم به معنی نفی رنگ‌های شیمیایی و عدم کارایی مناسب آن نیست بلکه محدودیت‌های است رنگ‌های شیمیایی برای استفاده در برخی پروژه‌ها ایجاد می‌کنند مطمئناً تمام پروژه‌ها شبیه به هم نیستند و هر رنگی کارکرد و کاربرد مخصوص به خود را در فضایی خاص با توجه به آگاهی مصرف کننده دارد. البته نمی‌توانید انتظار داشته باشید یک محصول به همه نیازها و همه صنایع پاسخ دهد. به عنوان مثلا قابل ذکر است روغن گیاهی مخصوص چوب به هیچ عنوان نمی‌توانند گزینه مناسبی برای پوشش ام دی اف خام باشد. اینجاست که در انتخاب رنگ باید شرایط و نوع نیاز در نظر گرفته شود. اما به نظر نگارنده بهتر است در محیط های داخلی از رنگ و لاک های گیاهی چوب و در محیط های خارجی که با انسان تماس کمتری دارد از سایر محصولات استفاده نمائید. رنگ های گیاهی را میتوان در رنگ مبلمان چوبی( داخل و خارج ساختمان)،رنگ کابینت چوبی، رنگ لمبه چوبی ( دیوار پوش و سقف پوش چوبی داخل و خارج ساختمان)، رنگ اسباب بازی چوبی، رنگ درب¬های چوبی، رنگ پنجره چوبی، رنگ وسایل چوبی آشپزخانه، رنگ پارکت چوبی ( کف پوش چوبی داخل ساختمان)، رنگ دکینگ چوبی ( کف پوش چوبی خارج ساختمان)، رنگ نمای چوبی ساختمان ( رنگ نمای چوبی ترمو و نمای چوبی فرآوری نشده)، رنگ سونای چوبی، رنگ آلاچیق چوبی، رنگ سازه های چوبی مختلف نظیر پل چوبی، فلاورباکس(گلدان چوبی)، جعبهای چوبی، شطرنج چوبی و .... ، رنگ پله چوبی ( داخل و خارج ساختمان)،استفاده کرد.
رنگ پارکت را که انتخاب می‌کنید مطمئنا روی فضای داخلی تاثیرگذار است. با آگاهی از این که رنگ ، نور و فضا به هم وابسته‌اند ، انتخاب رنگ پارکت سخت‌تر می‌شود.


لاک گیاهی یکی از بهترین و کارآمدترین پوشش ها برای پارکت و سایر محصولات چوبی است که اصطلاحا چوب را خود رنگ کرده و بدون هرگونه فام می باشد.


واکس پارکت چوب به عنوان محصولی طبیعی

پارکت چوب طرفداران بسیاری درکل دنیا و همچنین ایران دارد اگر به درستی نصب و حفاظت (مراقبت) نشود تمام زیبایی طبیعی و فوق العاده آن  کم­کم از بین می رود. زیبایی طبیعی پارکت چوب در کنار انرژی مثبت حاصل از طبیعت و جنگل های متراکم آرامشی  بینهایت دارد که تمام مخاطبان و خریداران به دنبال انتقال آن حس آرامش طبیعی به خود، منازل و ساختمان هایشان هستند. بدیهی است چنین کالایی نیاز به نگهداری و دقت در استفاده نیز دارد. حساسیت پارکت چوبی در برابر رطوبت و سایر عوامل فیزیکی و شیمیایی از گذشته تا به امروز موضوع با اهمیتی بوده است. متخصصان صنایع چوب و شیمی در هر دوره با توجه به پیشرفت علم به دنبال محصولات محافظت کننده چوب و پارکت چوبی بوده اند. واکس  گیاهی چوب برگرفته شده از عصاره و یا شیره گیاهان مانند نارگیل و سایر گیاهان مناطق استوایی تاثیر بسزایی در برابر مقاومت چوب مقابل رطوبت و هوازدگی دارد. ممکن است قیمت بالای این محصولات در زمان انتخاب آن کمی سخت به نظر برسد اما فواید و محسنات آن بیش از مبلغ پرداختی برای آنهاست. طبیعی بودن، نداشتن بو و اثرات شیمیایی برای بسیاری از مصرف کنندگان بسیار مهم است. امروزه  بیشتر رنگ ها و پوشش­هایی که برای پارکت های چوب استفاده می­شود مدام با بدن مصرف کنندگان ارتباط دارد و این موضوع هم از نظر زیست محیطی و هم سلامت افراد بسیار مهم و حیاتی است مخصوصا زمانیکه مصرف کننده کودک خردسال باشد است

  رنگ، لاک، روغن، واکس و سایر پوشش دهنده های گیاهی چوب ، فاقد هر گونه مواد شیمیایی و عاری از VOC  هستند و کاملا سالم و بدون عارضه هستند .

 در این مطلب میخواهیم توضیح مختصری از این محصولات ارائه دهیم که در ایران  طرفدارانی خاص پیدا کرده است. شایان ذکر است به هیچ علت ، نقش و کاربرد رنگ و پوشش های شیمیایی  محصولات چوبی را نمی توان نادیده گرفت اما سلامت مصرف کننده و ضرر نداشتن برای محیط زیست، دو بال اصلی محبوبیت رنگ و واکس گیاهی چوب و پارکت چوب در بین خریداران می باشد. ممکن است در ابتدا کاربرد این نوع رنگ و پوشش ها در مورد مسایل جزئی­تری مانند ظروف چوبی، اسباب بازی یا سرویس خواب نوزادان وکودکان  مد نظر بوده است اما در نهایت با افزایش دانش و آگاهی­های جامعه، فضای بزرگتری تحت تاثیر قرار گرفت که آن کف ساختمان و همچنین سایر محصولات چوبی در ارتباط با کودکان و بزرگسالان شده است.


روغن های گیاهی (Plant oil) می‌توانند نقطه عطفی در استفاده چوب در دکوراسیون داخلی و حتی اسباب بازی و سرویس خواب نوزادان و کودکان باشد.


27
سال فعالیت مداوم در صنعت چوب
تحت نظر انجمن صنفی کارفرمایی و معماری ،طراحی داخلی تهران
مورد تایید جامعه معماران ایران
 
 
 

تماس با ما :

 تلفن : 26294173 - 26294179
موبایل : 09123379165
آدرس : خیابان ولیعصر - بالاتر از پارک ملت - خیابان مهیار (بازدید با هماهنگی قبلی)
آدرس کارخانه: هشتگرد - شهرک صنعتی فخرایران- شرکت البرز پارکت

جوایز و گواهینامه ها:

تندیس نمایشگاه بین المللی HOFEX 2006

گواهی ثبت

لوح یادبود نمایشگاه بین المللی

لوح یادبود HOFEX & MEDEX 2006

لوح زرین نمایشگاه بین المللی

طراحی و اجرا توسط : نقشگران آماج