محصولات

پارکت چوبی

پارکت چوبی یکی از زیباترین کفپوش ها برای دکوراسیون داخلی می باشد.

چوب و کفپوش‌ چوبی (پارکت) به عنوان یک ماده طبیعی همواره در طول تاریخ مورد استفاده بشر بوده است.

 با پیشرفت تکنولوژی نه تنها از ارزش و اهمیت آن کاسته نشده بلکه روز به روز بر موارد مصرفش افزوده می شود.

از آنجائیکه چوب یک ماده هیگروسکوپیک بوده، دائما در حال تبادل رطوبتی با محیط می‌باشد و در موارد مصرف آن به‌ خصوص پارکت چوبی بایستی رطوبتش کاهش یافته و حدود 8 درصد برسد تا از بروز مشکلات بعدی نظیر ترک خوردن و انحنا (تاب خوردن) جلوگیری شود.

چناچه این عمل در هوای آزاد صورت گیرد طی زمان 3-4 ماه حداکثر تا رطوبت 22 درصد خشک خواهد شد و عملا امکان رسیدن به رطوبت‌های مورد نیاز مشکل و بسیار وقت‌گیر خواهد بود.

بنابراین باید شرایطی قابل کنترل جهت خشک شدن چوب فراهم شود تا علاوه بر بالا بردن سرعت، حتی المکان از بروز معایب و ضایعات در پارکت جلوگیری نماید و این شرایط در کوره‌های چوب خشک کنی امکان پذیر می‌باشد.

عمل خشک شدن پارکت مستلزم داشتن یک برنامه مشخص ( براساس نوع گونه، ضخامت، رنگ مورد نیاز و...) می باشد. شایان ذکر است ضخامت پارکت ها معمولا بین 8 الی 20 میلیمتر می‌باشد و همچنین جرم ویژه نسبی چوب اثر تعیین کننده‌ایی در انتخاب دمای خشک اولیه و نهایی دارد. انتخاب بهترین دما برای خشک شدن پارکت چوبی موجب کاهش همکشیدیگی‌های مماسی و شعاعی می‌شود.

مزایای خشک بودن استاندارد پارکت چوبی:

خشک شدن مطلوب موجب کاهش وزن پارکت و در نتیجه وزن ساختمان می شود

مقاومت پارکت با خشک شدن مطلوب، بالاتر میرود

مقاومت اتصال پارکت به کف ساختمان به کمک کف افزایش مییابد

نفوذ مواد حفاظتی مانند روغن و پلی استر در پارکت‌های خشک بهتر و نصب پارکت راحت‌تر می‌باشد

خشک شدن مطلوب پارکت موجب جلوگیری از نفوذ و تکثیر آفات و حشرات و قارچ‌ها می شود و در نتیجه عمر کفپوش چوبی را افزایش میدهد

خشک شدن مطلوب پارکت موجب افزایش مقاومت الکتریکی شده و خاصیت عایق بودن آنرا بالا میبرد

در مراحل انتهایی خشک کردن پارکت، بحرانی ترین قسمت آن که متعادل سازی و تنش زدایی (جهت حذف تنشهای برون سختی و کاهش گرادیان رطوبتی) هست انجام میگیرد که به ترتیب 28 و 30 ساعت زمان میبرد (این عدد بصورت میانگین برای گونه های مختلف می باشد).

مصرف کنندگان محترم محصولات شرکت البرز بلوط به این نکته عنایت داشته باشند شرکت های معتبر که بر اساس کیفیت، محصول خود را عرضه می نمایند هر گونه پارکت را بر اساس جدول خاصی خشک می‌کنند تا از معایبی مانند کمانی شدن و پیچ خوردن پس از نصب جلوگیری شود. شایان ذکر است هرچه ضایعات پارکت و سایر محصولات چوبی پایین بیآید، به حفظ طبیعت کمک بیشتری کرده ایم.

ترموود چیست؟

فرایند ترمو کردن چوب ها بر اساس دو عنصر بخار و دمای بالا می‌باشد. در این فرایند هیچ گونه مواد شیمایی بکار نمی‌رود و این امر سبب پایداری و دوام بیولوژیک چوب می شود. کاهش رسانایی دمایی چوب نیز از دیگر نتایج این فرایند می باشد که در کوره های چوب خشک کنی صورت می‌گیرد. فرایند ترمو کردن تنها تحت نظارت انجمن ترمووود فنلاند معتبر می باشد.

طی فرایند ترمو کردن خصوصیات چوب چه تغییراتی میکند؟

  • چگالی چوب تقریبا بین 20-15 درصد کاهش می یابد
  • مقاومت چوب که با چگالی رابطه مستقیم دارد نیز کاهش می یابد
  • مقاومت خمشی و مدول الاستیسیته به مقداری کاهش می یابد البته در زمانی که دما به بالای 200 درجه سانتیگراد برسد
  • مقاومت فشاری چوب خیلی تحت تاثیر این فرایند نیست
  • رطوبت نیز طی فرایند ترمو شدن کاهش می یابد و از 50-40 درصد به حدود 6% می رسد
  • نفوذپذیری آب نیز بعد از این فرایند کاهش می یابد
  • رسانایی گرمایی نیز کاهش یافته و چوب به عایق کامل نزدیک تر می شود
  • عوامل اقلیمی نیز  در صورتیکه در مرحله نصب از رنگهای حاوی رنگدانه و همچنین ضد UV استفاده نشود، اثرات نامطلوبی از خود میگذارد

انواع ترموود

چوبهای ترموود به دو گونه نرم چوب و سخت چوبها تقسیم می شود. همچنین از نظر دما نیز به دو گروه S  به معنی دمای کوره حدود 190 درجه سانتیگراد و همچنین D  به معنای دمای کوره حدود 210 درجه سانتیگراد تقسیم می شود. ترموود درجه S  جهت : مبلمان، پانل های درون ساختمان،سونا و سایر متریال های درونی استفاده می شود و ترموود D جهت مبلمان بیرونی، نمای ساختمان، سازه های بیرونی مانند پرگولا و آلاچیق استفاده می شود. البرز پارکت با همکاری شرکت های فنلاندی تولید کننده ترموود و تحت نظارت انجمن ترموود فنلاند چند سالی است که مبادرت به واردات ترموود در پروفیل های مختلف نموده است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان طراحی داخلی، زیبایی پارکت با قرنیز دوچندان می شود. قرنیز ها به عنوان کمربند خانه شناخته می شود و نقش بسیار مهمی در پر کردن فضای بین پارکت و دیوار دارد. قرنیز های چوبی بسیار زیباتر و حرفه ایی تر از قرنیز های MDF وPVC می باشد.

25
سال فعالیت مداوم در صنعت چوب
تحت نظر انجمن صنفی کارفرمایی و معماری ،طراحی داخلی تهران
مورد تایید جامعه معماران ایران

تماس با ما

تلفن :26602659 - 26601790
موبایل : 09123379165 (پاسخگوی 24 ساعته)
آدرس : خیابان ولیعصر - بالاتر از پارک ملت - خیابان مهیار - پلاک 79 - طبقه اول
آدرس کارخانه: هشتگرد - شهرک صنعتی فخرایران- شرکت البرز پارکت
شماره را درست وارد کیند ایمیل اشتباه وارد کردید
طراحی و اجرا توسط : نقشگران آماج