شناخت تفاوت های پارکت تمام چوب پارکت البرز بلوط (Solid) و لمینت (Laminate Flooring) برای راهنمایی مشتریان محترم

تفاوت پارکت و لمینت در این مقاله برای شما توضیح داده شده است.

1- پارکت تمام چوب (Solid) همانطور که از نامش بر می آید یک قطعه چوب یکپارچه از گونه مشخصی است ولی سایر پارکت ها و بالاخص لمینیت از اجزای مختلف تخته فشرده، کاغذ، اکسید آلومینیوم و سایر مواد شیمیایی تشکیل می شوند که فاقد ویژگی های بنیادین پارکت چوبی Solid می باشند.
2- پارکت تمام چوب به دلیل نصب با چسب به کف ساختمان فاقد هرگونه صدا می باشد ولی سایر پارکت ها که بافوم به کف ساختمان فرش می شوند به هنگام راه رفتن قطعا دارای صدای آزار دهنده هستند.
3- در صورت بروز هرگونه اشکالی در هر قسمت از کف ساختمان پارکت تمام چوب پارکت البرز بلوط به راحتی قابل تعمیر بوده، در صورتی که سایر پارکت ها غیر قابل مرمت و تعمیرند و در چنین حالتی بایستی تعویض گردند و چنانچه مصرف کننده موفق که یافتن طرح و رنگ پارکت معیوب نگردد، ناگزیر به جمع آوری کل پارکت خواهد بود.
4- به دلیل چسبیده شدن پارکت تمام چوب به کف ساختمان به نحوی که هیچگونه منفدی از سطح به کف وجود نداشته و خود پارکت نیز کاملا خشک می باشد امکان زیست هرگونه موریانه و سایر حشرات منتفی بوده و هرگونه ادعایی در این خصوص وجاهت عقلی و علمی نداشته ولی در سایر کف پوش ها از جمله لمینیت که بر روی فوم فرش شده و بوسیله قرنیز و یراق آلات دیگر مهار می شوند بروز چنین مشکلی نه تنها محتمل بلکه در صورت بی احتیاطی قطعی خواهد بود .
5- از آنجایی که پارکت تمام چوب شرکت ما در صورت نیاز هر ده سال یکبار ساب و لاک می شود و در هر مرحله از سال نیم میلیمتر از ضخامت پارکت کم می شود. پس در طول تقریبا شصت سال فقط 3 میلیمتر از ضخامت پارکت کاسته شده و سال های متمادی دیگر پارکت مصرف قابل استفاده است.
6- استفاده مستمر از لمینیت به دلیل کاهش ضخامت فوم و باز شدن نسبی محل اتصالات و کلیک ها چنانچه آب و یا هر مایعی روی کف واحد مسکونی ریخته شود بلافاصله به قسمت تحتانی لمینیت نفوذ نموده که هم محیط رشد موریانه و سایر حشرات موذی بوده و نیز منشأ بوی نامطبوع رطوبت خواهد شد.
7- امکان چیدمان پارکت تمام چوب البرز بلوط در واحد مسکونی در طرح های مختلف مورد نظر مصرف کنندگان و طراحان محترم وجود دارد در صورتی که این امکان در خصوص سایر کف پوش ها بالاخص لمینیت کاملا منفتی است.
8- بدیهی است اگر نصب پارکت تمام چوب (Solid) البرز پارکت حدود یک هفته بطول می انجامد در عوض دیر پایی و حس واقعی زیستن با پارکت چوبی بعنوان قطعه ای حقیقی از طبیعت آرامشبخش و گرم جنگل، تحمل یک هفته ای را برای دوست داران واقعی چوب مقدور و میسر می سازد.
9- هر زمانی که مصرف کننده پارکت تمام چوب (Solid) البرز بلوط تصمیم به بازسازی و یا به هر منظوری تخریب محل مسکونی خود داشته باشد امکان استفاده مجدد از پارکت های چوبی و یا فروش آن وجود داشته و هم اینک بخشی از نیاز بازار پارکت چوبی از محل پارکت های چوبی دست دوم تأمین می گردد.
10- اگر چنانچه قیمت پارکت چوبی پارکت البرز حدود دو برابر لمینیت ، شده باید مصرف کننده در نظر داشته باشد که عمر مفید آن حداقل پنج برابر لمینیت بوده و مصرف کننده محترم با گرمای و آرامش بدون هرگونه صدای آزاردهنده با نقش های ذاتی چوب نه با نقاشی بر روی کاغذ زندگی می کند.

11- بازدید کنندگان محترم توجه داشته باشند علت تاکید ما بر لمینت و پارکت لبرزبلوط ، گروه کنترل کیفی قوی، نظارت دائم بر خط تولید در داخل و حتی خارج کشور و تجربه بالغ بر 35 سال در تجارت چوب، تولید و نصب پارکت می باشد.

پارکت چوبی

پارکت چوبی یکی از زیباترین کفپوش ها برای دکوراسیون داخلی می باشد.

چوب و کفپوش‌ چوبی (پارکت) به عنوان یک ماده طبیعی همواره در طول تاریخ مورد استفاده بشر بوده است.

 با پیشرفت تکنولوژی نه تنها از ارزش و اهمیت آن کاسته نشده بلکه روز به روز بر موارد مصرفش افزوده می شود.

از آنجائیکه چوب یک ماده هیگروسکوپیک بوده، دائما در حال تبادل رطوبتی با محیط می‌باشد و در موارد مصرف آن به‌ خصوص پارکت چوبی بایستی رطوبتش کاهش یافته و حدود 8 درصد برسد تا از بروز مشکلات بعدی نظیر ترک خوردن و انحنا (تاب خوردن) جلوگیری شود.

چناچه این عمل در هوای آزاد صورت گیرد طی زمان 3-4 ماه حداکثر تا رطوبت 22 درصد خشک خواهد شد و عملا امکان رسیدن به رطوبت‌های مورد نیاز مشکل و بسیار وقت‌گیر خواهد بود.

بنابراین باید شرایطی قابل کنترل جهت خشک شدن چوب فراهم شود تا علاوه بر بالا بردن سرعت، حتی المکان از بروز معایب و ضایعات در پارکت جلوگیری نماید و این شرایط در کوره‌های چوب خشک کنی امکان پذیر می‌باشد.

عمل خشک شدن پارکت مستلزم داشتن یک برنامه مشخص ( براساس نوع گونه، ضخامت، رنگ مورد نیاز و...) می باشد. شایان ذکر است ضخامت پارکت ها معمولا بین 8 الی 20 میلیمتر می‌باشد و همچنین جرم ویژه نسبی چوب اثر تعیین کننده‌ایی در انتخاب دمای خشک اولیه و نهایی دارد. انتخاب بهترین دما برای خشک شدن پارکت چوبی موجب کاهش همکشیدیگی‌های مماسی و شعاعی می‌شود.

مزایای خشک بودن استاندارد پارکت چوبی:

خشک شدن مطلوب موجب کاهش وزن پارکت و در نتیجه وزن ساختمان می شود

مقاومت پارکت با خشک شدن مطلوب، بالاتر میرود

مقاومت اتصال پارکت به کف ساختمان به کمک کف افزایش مییابد

نفوذ مواد حفاظتی مانند روغن و پلی استر در پارکت‌های خشک بهتر و نصب پارکت راحت‌تر می‌باشد

خشک شدن مطلوب پارکت موجب جلوگیری از نفوذ و تکثیر آفات و حشرات و قارچ‌ها می شود و در نتیجه عمر کفپوش چوبی را افزایش میدهد

خشک شدن مطلوب پارکت موجب افزایش مقاومت الکتریکی شده و خاصیت عایق بودن آنرا بالا میبرد

در مراحل انتهایی خشک کردن پارکت، بحرانی ترین قسمت آن که متعادل سازی و تنش زدایی (جهت حذف تنشهای برون سختی و کاهش گرادیان رطوبتی) هست انجام میگیرد که به ترتیب 28 و 30 ساعت زمان میبرد (این عدد بصورت میانگین برای گونه های مختلف می باشد).

مصرف کنندگان محترم محصولات شرکت البرز بلوط به این نکته عنایت داشته باشند شرکت های معتبر که بر اساس کیفیت، محصول خود را عرضه می نمایند هر گونه پارکت را بر اساس جدول خاصی خشک می‌کنند تا از معایبی مانند کمانی شدن و پیچ خوردن پس از نصب جلوگیری شود. شایان ذکر است هرچه ضایعات پارکت و سایر محصولات چوبی پایین بیآید، به حفظ طبیعت کمک بیشتری کرده ایم.